Jesteś tutaj: Start / MAMA TATA TABLET

MAMA TATA TABLET

Kampania

Kampania „Mama, tata, tablet” prowadzona przez Fundację Dzieci Niczyje powstała z myślą o rodzicach dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Akcja przestrzega przed zbyt wczesnym i niekontrolowanym udostępnianiem dzieciom urządzeń elektronicznych, jak tablety czy smartfony. Autorzy kampanii wskazują jednocześnie kiedy i jak udostępniać media elektroniczne z pożytkiem dla rozwoju najmłodszych.

BROSZURA DLA RODZICÓW

Problem

Obok tradycyjnych urządzeń, takich jak telewizor
czy komputer, coraz większą popularnością cieszą się
w ostatnim czasie urządzenia mobilne: smartfony i tablety.

Pomimo iż odpowiednio dobrane treści internetowe mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój dzieci, to  zbyt wczesne
i intensywne korzystanie z urządzeń elektronicznych może być dla nich szkodliwe.

W pierwszych latach życia mózg człowieka rozwija się najintensywniej. Do tego rozwoju dziecko potrzebuje doświadczania świata wszystkimi zmysłami – zobaczyć, poczuć, usłyszeć, dotknąć. Ograniczenie pola działania dziecka i rodzaju bodźców może mieć negatywny wpływ
na rozwój struktur neuronowych jego mózgu.

Mózg dziecka potrzebuje również intensywnych doświadczeń z innymi osobami. Ani telewizja, ani komputery nie zastąpią mu kontaktów z opiekunami
czy innymi dziećmi, wspólnej zabawy, wspólnego czytania książek i innych doświadczeń dzięki którym dzieci uczą się otaczającego je świata.

Tymczasem :

• ponad 40% rocznych i dwuletnich dzieci w Polsce  korzysta z tabletów lub smartfonów, wśród nich niemal co trzecie korzysta z urządzeń mobilnych codziennie
    lub prawie codziennie,
  • 60% rodziców, którzy udostępniają dzieciom tablet
    lub smartfon, robi to, żeby zająć się swoimi sprawami,
    co czwarty po to, żeby dziecko zjadło posiłek, 18% – żeby dziecko zasnęło.

Dzieciom do drugiego roku życia nie zaleca się kontaktu
z urządzeniami ekranowymi, w tym tabletami
i smartfonami.

Udostępnianie urządzeń dotykowych dzieciom w wieku
od 3 do 6 lat powinno być decyzją przemyślaną
i obwarowaną szeregiem zasad.

Najważniejsze z nich to:

• Należy zapewnić dzieciom dostęp jedynie
    do bezpiecznych i pożytecznych treści, dostosowanych
    do ich wieku.
  • Dzieci nie powinny korzystać z urządzeń mobilnych codziennie. Dobrym pomysłem jest ustalenie dnia lub dni, np. weekendu, bez urządzeń ekranowych.
  • Warto, żeby jednorazowo dzieci nie korzystały
    z urządzeń mobilnych dłużej niż 15-20 minut.
  • Dzienny kontakt dzieci z wszelkimi urządzeniami ekranowymi nie powinien przekraczać od 30 min
    do 2 godzin (w zależności od wieku dziecka).
  • Rodzice powinni towarzyszyć dzieciom w korzystaniu
    z urządzeń mobilnych, tłumaczyć im to, co widzą na ekranie, wykorzystywać wspólny czas do interakcji.
  • Nie należy udostępniać urządzeń mobilnych dzieciom  przed snem.
  • Promieniowanie emitowane przez  monitory tabletów
    i smartfonów źle wpływa na zasypianie i jakość snu.
  • Nie należy traktować korzystania z urządzeń  mobilnych jako nagrody, a zakazu ich używania  jako kary. Podnosi to w oczach dzieci atrakcyjność tych urządzeń i wzmacnia przywiązanie do nich.
  • Nie wolno pozwalać na korzystanie z urządzeń mobilnych, aby  zmotywować dzieci do jedzenia, treningu czystości itp.

Opracowano głównie na podstawie zaleceń  Amerykańskiej Akademii  Pediatrycznej (AAP).

Data utworzenia:2018-10-06
Data publikacji:2018-10-06